Tagi
Danuta Stenka  (1)

Zamów Newsletter

Wysłano
X

Wejście Smoka. Trailer

Premiera: 22.09.2011 19:00 Czas trwania: 85 minut Cena: 30/40 zł

Spektakl, utrzymany w konwencji pastiszu, łączy widowiskowość wschodnich sztuk walki ze stylistyką filmów sensacyjnych klasy B, gdzie niewybredny humor miesza się z krwawymi scenami przemocy, balansującymi na granicy błazeństwa. Barwny korowód postaci z kultowego filmu, który zapoczątkował w Polsce modę na kung-fu, otwiera gwiazdorska kreacja Jana Peszka jako legendarnego Brusa Lee. Do walki o przywództwo i uczucia stanie on z własnym synem Błażejem- Brandonem, pierworodnym Brusa.

Inicjatorem emocjonującego Lee-sparingu jest wcielający się w rolę reżysera–performera Tymon Tymański, a wśród uczestników barwnych scen walki znajdą się utytułowani mistrzowie Świata i Europy w Muaythai i Mistrz Polski oraz medalista Mistrzostw Europy Wushu i Jeet Kune Do. Przygotowania do turnieju, potraktowane jako prowokacja, stają się dla twórców pretekstem do analizy takich relacji, jak: mistrz-uczeń, ojciec-syn, wojownik-mięczak, szef-podwładny.

„Wejście smoka. Trailer” to przedstawienie przewrotne, które – sięgając do młodzieżowego slangu – jest hardcorową żonglerką języka, obrazu i popkulturowych klisz „prawdziwej męskości”. Oś dramaturgiczną spektaklu wyznacza konfrontacja bohaterów z modelem macho jako karateki, mistrza przekraczającego ograniczenia własnego ciała, w imię odwiecznej walki ze złem. Żonglując rozmaitymi stylami i konwencjami, twórcy spektaklu analizują zjawisko „końca męskości” w świecie zdominowanym przez wiecznych chłopców.

SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Media o spektaklu:

"To dobrze, że ktoś jeszcze, tworząc teatr, potrafi się nim bawić, co bynajmniej przecież nie umniejsza wartości sztuki. Jeśli będziecie w Krakowie i jakimś cudem uda się Wam zdobyć bilety, pójdźcie i zobaczcie sami - dla samych Peszków warto! "Peszków dawka podwójna".

Marek Kubiak, Teatr dla Was

"Chwile przyjemności zapewniają popisy mistrzów sztuk walki - panowie naprawdę dużo potrafią, choć można było ich występy lepiej scenicznie wydobyć. Ale mają to, co w filmowym "Wejściu smoka" do tej pory podziwiamy: nadludzką sprawność i grację."

Joanna Targoń, Gazeta Wyborcza - Kraków nr 22

"Obnażone zostały tandetne triki i pseudoherosi. Na tym tle odbija się prawda granego na żywo widowiska. Nawet gdy Jan Peszek nokautuje profesjonalizmem swoich partnerów amatorów, czujemy wibrującą energię teatru, której nie zastąpi żaden komputerowy matrix."

Jacek Cieślak, Rzeczpospolita nr 224, 26-09-2011

"Na kanwie kinowej legendy powstała satyra na popkulturę."

Łukasz Gazur, Dziennik Polski nr 224, 26-09-2011
 

"Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie przygotował niecodzienny spektakl pod tytułem „Wejście smoka. Trailer". Co ciekawe, w młodego Bruce'a Lee wcieli się niemłody już Jan Peszek. Reżyser definiuje spektakl jako „hardcore'owążonglerkę popkulturowymi kliszami”. Czytałem o tym, jak za PRL młodzież po seansach „Wejścia” roznosiła kina w drzazgi, i życzę autorom, aby ta hardcore'owa żonglerka kliszami nie spowodowała hardcore'owej demolki nowohuckiego teatru. "

Jakub Żulczyk, Wprost 

(...) Na sceny powrócili małomówni twardziele, mizogini, pozbawieni empatii cyniczni manipulanci, eleganccy faceci ze spluwami, czarujący dranie. Twórcy zaczęli upominać się o bohaterów swojej młodzieńczej wyobraźni. nic nie da się zrobić z męską potrzebą walenia się po mordach, więc nie wstydźmy się tak bardzo, że robimy to profesjonalnie.
Nareszcie próbują przyjrzeć się sobie sami.

Joanna Derkaczew, Gazeta Wyborcza nr 224, 26-09-2011

"Jan Peszek wyraźnie bawi się rolą. nieustannie puszcza oko do widzów. Zdaje się powtarzać: "Przyjrzyjcie mi się uważnie. Kogoś takiego pokochaliście. To wszystko ścierna". Błażej, grając kilka ról równocześnie, staje się synonimem osobowości zagubionej w wielu wcieleniach, przyjmowanych na życzenie widzów. Który wizerunek jest prawdziwy. Być może żaden? warto wybrać się do Łaźni. "Wejście smoka" to jedno z nielicznych, z założenia komercyjnych przedstawień w Krakowie, które ma większe ambicje."

Łukasz Maciejewski, Polska Gazeta Krakowska nr 226, 28-09-2011

 

Konsultacja choreograficzna: Cezary Tomaszewski

Operator kamery: Izabela Baran

Charakteryzacja: Anna Rojek

Teatr Łaźnia Nowa

os. Szkolne 25 Kraków   biuro@laznianowa.pl   sekreteriat: 12 425 03 20     bilety: 12 680 23 41